AKCESORIA GSM

TESTUJEMY ETUI I AKCESORIA DO TWOJEGO TELEFONU
wielkość akranów telefonów i smartfonów

      Dlaczego tak istotna jest wielkość wyświetlacza telefonu oraz co wpływa na decyzje wyboru,  jakie są rozdzielczości matrycy w telefonach i jaki telefon wybrać?

Pomimo podążania za miniaturyzacją urządzeń większość producentów w swoim portfolio ma coraz więcej urządzeń przekraczających wielkość ekranu 5,5 cala . Przy ciągłym postępie technologicznym wyprodukowanie dużego ekranu nie stanowi problemu a nawet w niektórych przypadkach staje się tańsze . Powodem tego jest możliwość zastosowania większych podzespołów co niekoniecznie idzie z duchem czasów czyli miniaturyzacją. Niektórzy z nas dobrze pamiętają czasy gdzie potężne urządzenia , wielkie i ciężkie pudła komputerów zajmowały połowę biurka a ich prędkość działania i możliwości przybliżone były do współczesnych zabawek.
Dostępne w sprzedaży telefony posiadają wyświetlacze od 3 cali  (telefony przyciskowe) do 6 cali smartfony.  Możliwości wyboru wielkości wyświetlacza są powiedzmy sobie nieograniczone. Podczas wyboru odpowiedniej wielkości ekranu powinniśmy sobie zadać pytanie do czego nam będzie potrzebny telefon. Nie zawsze dobrym wyborem będzie zakup 6 calowca pomimo bardzo atrakcyjnych już dzisiaj cen dla tego przedziału wielkości smartfonów.  Jeżeli pracujemy w biurze a większą część pracy wykonujemy na stanowisku przed komputerem to w codziennym życiu poza pracą przyda się telefon o ergonomicznym i pośrednim wyświetlaczu który oferuje np Sony Xperia XA Compact , Sony Xperia XZ2 Compact . W przypadku tych mniejszych wyświetlaczy idealnym rozwiązaniem stanie się wybór smartfona z ekranem 4,5 cala do 5 cali .

WAŻNA ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA TELEFONU

Nierozłącznym aspektem rozmiaru wyświetlacza w telefonie jest jego rozdzielczość, to dzięki rozdzielczości jesteśmy w stanie powiedzieć czy obraz jest wyraźny i ostry. Posiłkując się danymi rynkowymi , bardzo popularną rozdzielczością telefonów ze średniej półki jest rozdzielczość 1280 x 720 punktów lub 1920  x 1080 pikseli. Trendy rynkowe i możliwości technologiczne a także popyta na telefony z wygodnym i dużym wyświetlaczem sprawiły iż istnym minimum jest teraz 5 ” calowy ekran  i rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Wydajność w aplikacjach multimedialnych a także drobne działania w plikach biurowych  pozwalają na dużą wygodę użytkowania  . W telefonach flagowcach i pozostałych urządzeniach z wyższej półki cenowej w 2018 roku królują następujące rozdzielczości : Huawei Mate 20 Lite 1080 x 2340 px (6.30″) , Samsung Galaxy S9  1440 x 2960 px (5.80″) , Sony Xperia XZ Premium 2160 x 3840 px (5.80″) . Jak widać wiele marek ma różne rozmiary rozdzielczości stosowanych w smartfonach. powoduje ro bardzo duże zamieszanie i brak standaryzacji dla oprogramowania i wielu różnych aspektów. decydując się na zakup nowego telefonu musimy przetestować wiele urządzeń w salonach i sami indywidualnie wybierzemy właściwe rozwiązanie.

wielkość akranów telefonów i smartfonów

Jakość i technologia wykonania wyświetlaczy

Aby nasz wymarzony telefon i jego wyświetlacz został superbohaterem musi posiadać należytą jakość wykonania. Technologia zastosowanych rozwiązań oraz staranność montażu wpływa na  jakość odwzorowania kolorów a także jego kat widzenia i wyrazistość np tekstu w czasie czytania. Podglądając rozwiązania wiodących marek na rynku można zauważyć iż np  Samsun  z powodzeniem wdraża SUPER AMOLED , wyświetlacze te są jednymi z najładniej oddającymi głębie koloru oraz rzeczywistość barw. Ekrany tego rodzaju posiadają wysoki kontrast (kolor czarny jest nasycony a momencie jego prezentacji nie świeci), duży kąt widzenia a także bardzo mocne kolory. To co przemawia za wyświetlaczami Samsung to to że są bardzo czytelne w słoneczny dzień a percepcja odbieranych kolorów jest bez znacznych przekłamań dzięki czemu widzimy wszystko dokładnie o właściwej charakterystyce barw. U innych marek telefonów spotkamy się w większości przypadków z matrycami IPS które bardziej naturalnie odwzorowują kolory. Kąt widzenia jest zachowany na bardzo dobrym poziomie jednak nie tak dobry jak w przypadku ekranów Amoled. Należy się być na baczności w przypadku matryc TN będących najgorszą alternatywą wspomnianych ekranów. Jej parametry to bardzo słaby  kąt widzenia powodujący spektakularne przekłamania kolorów, a w niektórych  sytuacjach na ekranie pojawia sie negatyw kolorów . Bardzo słabe odwzorowanie kolorów mała wyrazistość i kontrast a także marne nasycenie plasuje to rozwiązanie na końcu stawki w rodzajach wyświetlaczy.

Podsumowując powyższe preferencje wpływające na wybór telefonu z właściwym wyświetlaczem należy ustalić kilka ważnych dla Siebie elementów decydujących. Jeżeli telefon używamy na co dzień w trudnych warunkach wybierzmy telefon przyciskowy lub Smartfon z wyświetlaczem pokryty odpowiednim zabezpieczeniem  szkłem hartowanym lub wyświetlacz z najlepszą fabryczną powłoka Corning Gorilla Glass. Jest klasa sam w sobie, stworzona bez żadnych kompromisów uznawana za jedną z najlepszych standardowych fabrycznych zabezpieczeń. Jezeli wykonujemy mnóstwo pracy na telefonie w postaci arkuszy kalkulacyjnych ,  redagowanie tekstu  czy też oglądamy materiały wideo lub gramy w swoje ulubione gry wideo to istotnie należy się nam duży wyświetlacz minimum 6 ” cali.  Jeżeli w życiu codziennym liczy sie dla nas wygoda użytkowania rozmowy i np dobry przetwornik audio do słuchania muzyki zamiast ogladania filmów godnym polecenia będzie wyświetlacz 5 ” cali który pozwoli nie tylko zaoszczędzić miejsca w kieszeni ale pozwoli też poczuć powiew nowoczesności , gdyż miniaturyzacja to postęp technologiczny.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.